Niels Strømberg Olsen og hans barn

Niels Strømberg Olsen ble født på Merdø 20.03.1827 som såkalt «uekte» barn av Nicoline Christensdatter og barnefar Niels Strømberg fra Tyskland – slik det oppgis i kirkeboken karibische musik kostenlos downloaden.

I 1852 angis han å ha sitt oppholdsted på Rævesand.

Niels Strømberg Olsen giftet seg 11.04.1852 med Jørgine (Georgine) Pettersdatter, f windows media player download kostenlos deutsch. 23.06.1828 (se kilde). Hun var datter av blokkmaker Peter Jakob Christensen og Birthe Knutsdatter fra Hoveodden bestanden uit google driveen. Se kilde.

I april 1852 var han matros, senere samme år ble han styrmann good apps to download music iphone. Fortsatt styrmann i 1859. I 1865 angis han å være skipper, noe han fortsatt er ved utflyttingen i 1868.

1852: styrmann. Bosatt Rævesand og gift med Jørgine Pettersdatter herunterladen.

Barn:

Ole Bartinius, f. 27.11.1852, døpt 25.12.1852 Se kilde geburtstagsvideo für kinder herunterladen.

En Ole B. Nielsen (8 1/2 år i 1861, bosatt Rævesand) nevnes i skoleprotokoll for 1ste halvår 1861 teamviewer downloaden free.

Petter Jakob, f. 14.12.1855, døpt 09.03.1856. Se kilde gratis e book readeren.

Caroline, f. 07.04.1859, døpt 24.04.1859. Se kilde Download action games for free in full version german.

Mor Jørgine Pettersdatter dør allerede 22.07.1866 (begravet 28.07.1866), noen dødsårsak nevnes ikke. Etter at Niels Strømberg Olsen har blitt enkemann, velger han å ta med seg de tre barna og flytte til Gøteborg, Sverige skype chip download kostenlos deutsch. Flyttingen registreres i kirkeboken for Tromøy 22.07.1868.

Ifølge familiefortellinger lengtet Caroline hjem til Norge, og allerede i 1875 (kilde) er hun å finne som tjenestepike på Rævesand hos fisker Gunerius Andersen. Det samme må ha vært tilfelle med Petter Jakob. Han er også registrert i folketellingen 1875 som losjerende hos Terje Olsen og hustru Ane Kristine. Petter Jakob er sjømann.

Sverige:

Niels Strømberg Olsen giftet seg på nytt 26.02.1869 i Gøteborg (Gøteborgs Karl Johan) med Laura Maria Olofsdotter, f. 18.01.1847 i Rörö, Öckerö (Bohuslän). Hennes foreldre var los Olof Magnus Olofsson (1819-1886) og Malena Andersdotter Åberg (1822-1890).

Barn med Laura Maria Olofsdotter:

Mary Georgina Olsen, f. 26.11.1869.

Aurora Lovisa Constantia Olsen, f. 31.01.1872.

Thekla Mathilda Olsen, f. 18.10.1873.

Hildur Isabella Olsen, f. 20.12.1875.

Dagmar Sofia Olsen, f. 19.07.1879.

Bror Martin Hjalmar Olsen, f. 13.10.1881.

Gustaf Frithiof Olsen, f. 18.10.1883.

Tyra Ingeborg Olsen, f. 08.12.1885.

Oskar Albert Olsen, f. 08.12.1885, død 25.08.1886.

Ut fra kildene kan det se ut til at Niels Strømberg Olsen ikke bodde sammen med sin hustru og barn. Dette må sjekkes opp nærmere – se f.eks. folketellinger 1886-1893.

Når dør Niels? I alle fall etter 1890, da er han registrert i folketellingen i Gøteborg Karl Johans församling.

Kilde

USA:

Må sjekkes: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939N-KB9H-JJ?i=1576&personaUrl=%2Fark%3A%2F61903%2F1%3A1%3AXKGK-VKR

 

 

Searching for Miguel Angel Olsen, Olaf Olsen and Lupe Olsen in Veracruz, Mexico

Miguel Angel Olsen, possible born around 1960.

I am very interested in family history and always on the lookout for «new ones». For several years I have been trying to find traces of Olaf Olsen, Lupe Olsen and their adopted son Miguel Olsen.

Olaf Olsen was born in Tromøy, Arendal February 6, 1913 (06.02.1913 in Norwegian standard, 1913-02-06 in international standard). He was the child of Nils Olaf Olsen (1887-1957) and his first wife Beate Johnsen (1887-1914). They lived in Torjusholmen on the island Tromøy close to Arendal (now a part of Arendal municipality).

Olaf Olsen had two siblings (children born by Beate Johnsen): brother Olaf Kaare Olsen (born July 6, 1909, died August 26, 1909) and sister Kathe Olsen (born November 25, 1910, died of tuberculosis June 2, 1927) schlaukopf herunterladen.

His father, Nils Olaf Olsen, remarried October 9, 1919 with Pauline Josefine Palm (1896-1980). Nils Olaf and Pauline Josefine (nickname Paula) got 4 children (Sigurd Olsen, Ivar Lotfred Olsen, Nils Petter Olsen and Ebba Marie Olsen).

Beate f. Johnsen (1887-1914) and Nils Olaf Olsen (1887-1957)

Olaf Olsen had his Christian confirmation (confirming his baptism) in the Færvik church on September 25, 1927 (25.09.1927 Norwegian standard – 1927-09-25 international standard).

Olaf Olsen sailed internationally as a cook on different ships. He was also a so called war sailor (krigsseiler in Norwegian) and was awarded with King Haakon VII Freedom Medal (unknown date) and the Norwegian War Medal (March 26, 1980) prime video gekaufte filme herunterladen. His registry number during the war was London 23800 and NY 12509. You can see more information in the war sailor registry.

His activities on ships is to a certain amount traceable:

SkipStillingPå - stedPå - datoAv - stedAv - dato
M/S SkjelbredKokkUkjent1940-01-03Calcutta, India1941-09-03
D/S NidarlandKokkBaltimore, MD, USA1942-03-06Buenos Aires, Argentina1942-06-04
M/S TrondangerKokkUkjent1942-11-14Ukjent1943-01-02
D/S GudvorKokkNew York, NY, USA1943-03-04New York, NY, USA1943-09-29
D/S MarpesiaKokkNew York, NY, USA1943-10-11New York, NY, USA1944-06-05
M/T NoravindKokkNew York, NY, USA1944-06-28New York, NY, USA1947-07-27
D/S MøysalenKokkNew York, NY, USA1944-07-27Savannah, GA, USA1945-06-21
D/S MøysalenKokkNew York, NY, USA1945-07-09Ukjent1946-02-04
D/S Kirsten BKokkNew York, NY, USA1946-02-21UkjentUkjent
D/S LutzKokkNew York, NY, USA1947-11-02UkjentUkjent
Sailor protocol

The following information comes from an interview I made with my mother Else Pauline Nikolaisen (1944-) about Lupe and Olaf Olsen in October 2018.

We know very little about aunt Lupe as she was called by the relatives in Norway. My mother (Else Pauline Nikolaisen born Kaino/Olsen) referred to her as «Gouda Lupsiane Olsen» (creative naming), but her name was in fact Guadelupe Olsen (see passenger protocol further down), but used the short form Lupe Olsen. We don’t know her maiden name. Guadelupe Olsen was born appr. 1930 (1953: weighed 54 kg and 153 cm tall). Lupe is noted in the seamen’s protocol as stewardess of Mexican «race» but with Norwegian nationality spotify lied herunterladen ohne wlan.

NEW INFORMATION OCT 2020:

Guadelupe Gonzales de Olsen was born January 21, 1929 in Veracruz, Mexico – as you can see from the register card from the Department for Seamen in Norway. She sailed on some ships together with Olaf Olsen.

The wedding picture (I will show this when I find it) of Olaf Olsen and Lupe Olsen was taken around 1950. Picture was taken in Veracruz, Mexico so we assume they got married there. On the backside of the photo it is noted «Pauline Josefine Olsen, Torjusholmen» (Olaf’s stepmother). Probably the photo was sent to Nils Olaf Olsen, Olaf’s father.

Exactly when they got married we don’t know (date maybe 1950-04-06), but in 1952 their honeymoon took them to Norway and Tromøy to visit the family herunterladen. The year can be specified by Else because she still lived in Dalene, Tromøy at the time, in 1953 she moved to Jonsvold, Tromøy. During the visit it was only Lupe and Olaf visiting.

Due to records for seamen we can specify the visit to Tromøy to June – August 1952. Olaf sailed from February 6, 1952 from Veracruz to June 16, 1952 to Harstad, Norway. His next employment was from Arendal August 12, 1952 to December 17, 1952 in Amsterdam with the ship «Fred Christensen».

Later they found a boy outside their house door (Ellen Synnøve notes «they found him outside a church according to her mother Jenny Elise Olsen»), they adopted him and named him Miguel Olsen (Ellen Synnøve notes «Miguel Angel Olsen»).

Lupe, Olaf and Miguel Olsen (picture taken 1966/1967)

In 1966 or 1967 Olaf Olsen, Lupe Olsen and Miguel Olsen travelled to Norway to visit the family gta run download. Between 1952 and 1966/1967 there were no visits to Norway. During the years Olaf stayed in contact with the family, but not in fact with his father or stepmother Paula. He wrote with Lillian Nilsen (born 1908-08-29) – a member of the family of his birth mother Beate Johnsen.

NEW INFORMATION: The visit must have been in the period between January 7, 1966 and June 15, 1966. From 01/1964 through 01/1966 Olaf sailed on the ship Alabama from Kristiansand and the next ship he sailed was Anatina (from 09/1966 to 11/1967) from New Orleans to Balboa, Panama. Else notes that she herself was a stewardess with her husband Egil Johan Nikolaisen from 07/1965 to 06/1966 and came home June 15, 1966 from Antwerpen instagram video download android. At that time Olaf, Lupe and Miguel had already left Tromøy.

To be more exact: the visit was probably in the period April – June 1966, because the picture shows lack of snow and they were wearing light clothing.

Miguel Angel Olsen (bilde tatt 1966-1967?)

When Lupe wrote in English to Jenny Elise Olsen to tell that Olaf Olsen had died («many years later than 1966/67»), Jenny turned to Lillian who translated the letter. This was probably after 1980, because Paula died that year and Olaf wanted his share of the inheritance. He didn’t get any, because there was nothing to inherit.

Else thinks that Olaf left Norway when he started working as a cook after his confirmation. He went ashore in Mexico and ended his career at sea unipark fragebogen herunterladen. The family was poor. He started working as a caretaker at the harbour in Veracruz, Mexico. He had to beg for food and money from the Norwegian boats coming there. Supposedly, nephew Nils Olaf Olsen (brother of Else and Ellen) met Olaf during a stay in Veracruz, we don’t know when exactly that was.

About Miguel Olsen: Olaf and Lupe couldn’t get children of their. After many years of marriage, they adopted Miguel who supposedly was found on their doorstep. But, Else says, Miguel was the child of Lupe’s sister. Maybe Miguel was born around 1960. Else did not meet them when they visited Norway in 1966/1967, because she was at sea. Jørgen Kristian Olsen told Else that Miguel maybe visited Norway one time later, but he was not sure adobe stock bild herunterladen.

Another anecdote:

Ship model owned by Stig Petter Olsen, son of Nils Olaf Olsen (1948-2003).

Jørgen Kristian Olsen thinks this boat was owned by Olaf Olsen. His father (Kristen Olsen) was asked if he could repair the boat, but Jørgen Kristian is not sure if that happened. We can assume that he did, because Stig Petter says the boat was okay until about 1988. Olaf left the boat at his father’s house after the last visit in 1966/1967. When Pauline Josefine died in 1980, Ivar Lotfred got the boat, but give it to Nils Olaf Olsen (1948-2003). Now in possession of Stig Petter Olsen, Nils Olaf’s son.

New information found:

In 1953 the passenger lists of discharged seamen of the ship Gypsum Prince show the 40-year-old Olaf Olsen and 23-year-old Lupe Olsen Download free gif. Lupe is according to protocol a Norwegian citizen! Olaf signed on in Veracruz, Mexico on 1953-07-28 and Lupe Olsen in Tampico, Mexico on 1953-08-10. That means that Lupe was born ca. 1930.

Another passenger list from the ship S/S Hadrian sailing from Antilla, Cuba to New York (arriving there December 11, 1953) shows us even more information:

Here we can see that the first name Lupe is in fact Guadelupe, and that she worked as a stewardess – Olaf is registered as the cook. Her «race» is noted as Mexican, but Nationality is Norwegian.

Olaf is in 1953 155 cm tall and weighs 91 kg, and Lupe is ca. 153 cm tall and weighs 54 kg. As you can see from the picture earlier in this text, there is a distinct difference in height between Olaf and Lupe, so the numbers mentioned in the protocol below don’t seem to be right herunterladen.

In the directory for seamen, Olaf is found with the following information (thank you, Jørgen Kristian):

Source: https://www.digitalarkivet.no/ds20130117079022

The record shows that Olaf Olsen sailed as a cook at least until February, 1969.

NEW INFORMATION: I will try to check out the ships he sailed on. Here is the first part:

Aquila (Marcus Chr. Stray, Kristiansand) New Orleans/Pensacola – Kristiansand 03/1964 – 07/1964
Alabama (Marcus Chr. Stray, Kristiansand) Kristiansand – 07/1964 – 01/1966
Anatina (Marcus Chr. Stray, Kristiansand) New Orleans – Balboa 09/1966 – 11/1967
Arabella (Marcus Chr. Stray, Kristiansand) New Orleans/Port Talbot – Kristiansand 02/1968 – 02/1969

THIS ARTICLE IS IN DEVELOPMENT AND WILL BE UPDATED SOON. IF YOU HAVE ANY INFORMATION, CONTACT ME VIA E-MAIL RUNE AT NETT24 DOT NO (written like this to avoid spam) OR FACEBOOK.

PS. If you think I write some dates and names several times and in a funny way, it is due to the fact that I write this text in case remote relatives search the internet. Search engines need food!

Øyvind Kvernvold Myhre om Liberalistene, liberalistene og libertarianerne i Norge

Det er ikke til å legge skjul på at jeg har stor sans for forfatteren Øyvind Myhre (fullt navn: Øyvind Kvernvold Myhre) som gjennom mange år har preget science fiction- og fantasylitteraturen i Norge nen 2654-2 gratis downloaden.

Han er også en kjent skikkelse i det lille, libertarianske miljøet i Norge. Øyvind Myhre har sin egen blogg, og i disse dager har virkelig skrivekløen tatt tak i ham etiketten vorlagen kostenlos open office. Er du interessert i liberalismen, libertarianisme og ikke minst dette sett fra Norge, så bør du ta en tur innom Øyvinds globb:

Del 1: Norske liberalister Download freestyle script for free?
Del 2: Ayn Rand og «Liberalistene»
Del 3: John Locke, liberalistene og naturretten
Del 4: Liberalistene og eiendomsretten
Del 5: Thomas Paine og eiendomsretten
Del 6: Litt om liberalister, libertarianere og «Liberalistene»s valgprogram
Del 7: «Liberalistene» og Robert Nozick
Del 8: «Liberalistene» og naturen
Del 9: Den sosiale infrastrukturen
Del 10: Frihet i vår tid

Ta gjerne også en kikk på Sammenbruddet.no – en dommedagsprofeti av Frank Guttormseth (hentet fra Øyvind Myhres roman 1989) color picker.

Happy hour-priser på «drikke» og mat perfekt sammen med en «kald en i hånda»

Foto: Pixabay

Mange ganger på min daglige ferd gjennom internett, ser jeg hvordan store og små bedrifter forsøker å promotere arrangementer og sine produkter Download ps4 remote play. I Norge finnes det en rekke lovpålagte begrensninger som hindrer den frie konkurransen – alt selvsagt for å «beskytte» forbrukerne sharepoint 2013 folder.

Problemet er bare at beskyttelsen ikke dreier seg om ulovlige varer. La meg ta alkohol som et klassisk eksempel. Det er lov å selge og nyte alkohol, om enn begrenset til tid, sted og flere andre momenter Pool billard free download.

Etter mange år med gjennomgående aksept i samfunnet for en slik kontroll av innbyggerne og næringslivet, er det kanskje ikke så mange som reagerer lenger microsoft office 2013 kostenlos herunterladen. Typisk er Vinmonopol-argumentet om at det er så god service og kunnskap der at det er flott med monopol på salg av sterke drikker. Til og med den tilsynelatende næringslivsvennlige avisen Dagens Næringsliv skrev nylig i en lederartikkel:

Vinmonopolet var en gang et omstridt alkoholpolitisk virkemiddel whatsapp bilder herunterladen iphone. Nå er det vel knapt noen som ivrer for at det må bli tillatt med salg av brennevin og vin i vanlige butikker. Vinmonopolet er et monopol som både bør forsvares og bevares herunterladen.

Det sørger for at alkoholomsetningen foregår i kontrollerte former. Samtidig sørger det for at nordmenn over det ganske land har ett av de beste tilbudene i verden på vin og brennevin av meget høy kvalitet og god service call of duty mw3 for free.

Jeg er blant dem som fortsatt ivrer for å tillate salg av brennevin og vin i vanlige butikker. Det spiller da heller ingen rolle hvor mange vi er hintergrundbilder einfarbig kostenlos herunterladen.

Jeg legger dog merke til at det tydeligvis er betraktelig flere som ønsker å myke opp reklameforbudet mot alkohol. Det ser man helt klart f.eks Music cut free download. i sosiale medier. Når en bedrift med rett til skjenking av alkohol reklamerer for et hyggelig arrangement og forteller at det blir happy hour-priser på «drikke» og mat som er «perfekt sammen med en «kald en i hånda»», er dette faktisk ulovlig å formidle til potensielle kunder herunterladen.

I kommentarene til alkohollovens § 9-2 som omhandler reklame for alkoholholdig drikke, heter det:

I henhold til alkoholloven § 9-2 første ledd er følgende forbudt:

  • all direkte reklame for alkoholholdig drikk (jf. første setning)
  • reklame for varer med samme merke eller kjennetegn som alkoholholdig drikk (jf. andre setning)
  • å la alkoholholdig drikk inngå i markedsføring av andre varer eller tjenester (jf. tredje setning)

Dette gjør at man får merkverdige utslag, som at det blir problematisk å reklamere for alkoholfritt øl (fordi det ser ut som vanlig øl), vise bilder av folk med glass (selv om det ikke er noe i dem) og ikke minst at tekster ikke kan fortelle om reduserte priser på alkohol.

Jeg anbefaler alle som lever av å selge edle dråper og ønsker å fortelle andre om dette, å lese alt som Helsedirektoratet gjennom årene har klart å forfatte om reklame av alkohol – og i særdeleshet disse kommentarene til § 9-2.

Og bedriften som forsøkte å fortelle om sine gode tilbud, bør i alle fall merke seg følgende tekst:

Det samme [forbudet] gjelder ord og uttrykk som gir klare assosiasjoner til alkoholholdig drikk. Det vises til at begrepet ”duggfrisk drikke” ble ansett for å være alkoholreklame i Høyesteretts kjennelse i Rt. 1993 s. 95. Det samme vil gjelde uttrykk som «happy hour», «en kald en», «en halvliter», osv.

DJ Friendly – chille toner fra Vegårshei

Har du noen år på baken og liker elektronisk musikk, husker du sikkert DJ Friendly som spilte jevnlig på P3 helt til han ble kastet ut derfra. Siden den dagen har ikke jeg hørt på radiokanalen, men så er jeg jo heller ikke lenger i målgruppen db legends herunterladen.

Som du sikkert vet, så er jeg rimelig gjerrig. Har derfor ennå til gode å være tilstede et sted hvor DJ Friendly har spilt «opp til dans» – men skal ikke se bort fra at det kommer til å skje en gang med den vennlige DJ’en bosatt på Vegårshei med hunden Molly Download heavy metal music for free.

I flere år har jeg kost med meg musikk fra DJ Friendly – i det virkelige liv heter han Erik Eriksson – via forskjellige kanaler.

Jeg anbefaler deg å sjekke ut DJ Friendly på Mixcloud, gruppen Let the DJ play, he is Friendly på Facebook eller gruppen DJ Friendly på samme sted gardenscapes kostenlos downloaden vollversion.

Tar du en kikk på Facebook-videoen nedenfor, så får du et godt inntrykk av hva slags musikk DJ Friendly formidler. Enten det er snakk om dansbar techno eller sløv chillout amazon fire stick apps herunterladen.

Koronastøtte for selvstendig næringsdrivende og frilansere som mister inntekt på grunn av koronautbruddet

Foto: William Iven på Unsplash

Mange selvstendig næringsdrivende og frilansere mister inntekter som følge av koronautbruddet download os sierra. Det er derfor opprettet en midlertidig ordning for å kompensere tapet av inntekt. Søknad om kompensasjon sendes etterskuddsvis for hver ny måned med tap av inntekt Download music for free for pc.

Nå har endelig mai måned kommet og det er nå bare å sette i gang for deg som passer inn. Start søkeprosessen her – det er rimelig enkelt apple emoji. Det eneste du bør sjekke er (fordi det må angis i søknaden) hvor mye du tjente i hele 2019 (og i tillegg hvor mye du tjente i søknadsperioden i 2020) download youtube videos legally for free.

Linfrø i matlagingen – her får du kjøpt linfrø på nett

excel 2013 kostenlos deutsch
Linfrø
Bildet er tatt av Pezibear fra Pixabay

Jeg sverger av mange grunner til linfrø som et must å ha i kjøkkenskap og spiskammers app to download music from youtube. Dersom du har blitt vant til å kjøpe dyre chiafrø, kan det være like praktisk å bruke linfrø som har mange av de samme egenskapene. Du sparer penger games to!

Avhengig av om du ønsker knuste linfrø eller hele linfrø, finner du det du trenger i disse nettbutikkene:

Bodystore [annonselenke]

Life

iHerb (amerikansk nettbutikk) [annonselenke]

123helsekost

Kontantstøtte for bedrifter i Sigdal i forbindelse med koronaepidemien

herunterladen

Siden 18. april 2020 har bedrifter med stort inntektsbortfall kunnet søke Skatteetaten om økonomisk støtte. Listen under viser hvilke bedrifter fra Sigdal som har fått tildelt støtte company of heroes 2 vollversion kostenlos. Du finner fullstendig oversikt og søkemulighet på denne siden audiobook for children.

Eggedal Borgerstue – tildelt beløp 22 843 kr
Fjellstua Drift AS – tildelt beløp 55 024 kr
Haglebu Feriesenter AS – tildelt beløp 5 121 kr
Haglebu Skisenter AS – tildelt beløp 69 157 kr
Helens Hud- og Fotpleie – tildelt beløp 5 514 kr
Marits Frisersalong – tildelt beløp 5 412 kr
Prestfoss Kafe AS – tildelt beløp 8 607 kr
Tempelseter Events AS – tildelt beløp 57 487 kr

Totalt tildelt 229 165 kr

Bedrifter fra Sigdal som har mottatt koronastøtte